loading...

سیگما

شیمی


ادامه مطلب ...
نظرات () تاریخ : شنبه 25 ارديبهشت 1395 زمان : 15:38 بازدید : 63 نویسنده : بنیامین فضلی

کتاب مجموعه مقالات سایت باشگاه نانو

یکی از مراجع مطالعه برای المپیاد نانو است که از طریق سایت نانو سان می توانید تهیه کنید و مطالبش ساده و کامل است حتما بخونید خوبه حتی برای تفریح.

ادامه مطلب ...
نظرات () تاریخ : سه شنبه 02 تير 1394 زمان : 2:18 بازدید : 317 نویسنده : بنیامین سعیدی
نانوذرات، ذرات جامد کلوئیدی با ابعاد 1 تا 100 نانومتر هستند. در این بین، نانوذرات نقره به علت خواص ضد باکتریایی خود کاربرد گسترده پیدا کرده‌اند. این ذرات بسته به نوع کاربرد، خواص فیزیکی و سیستم زنده درگیر، در اندازه و شکل‌های مختلفی به کار می‌روند. البته در مورد استفاده از آن‌ها بایستی در محدوده ای باشد که ضمن تخریب میکروارگانیسم‌ها و عوامل بیگانه بر سلول‌های انسانی بی اثر باشد. نانوذرات نقره علاوه بر خواص ضد باکتریایی، ویژگی‌هایی از قبیل اثرات ضد قارچی و ضدالتهابی، سازگاری با محیط زیست، غیر محرک و غیر حساسیت زا بودن، عدم ایجاد مقاومت در برابر میکروارگانیسم‌ها، مقاومت در برابر حرارت و پایداری زیاد را دارا هستند. خواص ضد باکتریایی ذرات باعث شده است که در زخم پوشش‌ها، پانسمان‌های زخم و کلیه وسایلی که در فرایند ترمیم زخم نقش دارند، کاربرد گسترده ای داشته باشند. استفاده از این ذرات در بیوسنسورها به منظور تشخیص و درمان بیماری‌هایی نظیر سرطان نیز بسیار ارزشمند است. به علاوه به کارگیری نقره در کاترها و پروتزهای عروقی ضمن کاهش کلون زایی، مقاومت باکتریایی را بالا می‌برد. روش سنتز نانوذرات نقره از نکات حائز اهمیت در به کارگیری این مواد است، زیرا نانوذرات نقره علاوه بر روشهای فیزیکی-شیمیایی به صورت بیولوژیکی از طریق قارچ‌ها و باکتری‌ها نیز سنتز می‌شوند.

ادامه مطلب ...
نظرات () تاریخ : سه شنبه 02 تير 1394 زمان : 2:12 بازدید : 187 نویسنده : بنیامین سعیدی
 
، نانوشیمی، نانوتیوب‌ها، نانوسیم‌ها، ریزترکیب‌ها (نانوکامپوزیت‌ها)، Lab on a chip، سیستم‌های نانوالکتریکی مکانیکی، میکروسکوپ تونل زنی پویشی و میکروسکوپ نیروی اتمی، قانون مور

 

  

  نانوتیوب‌ها

  اخیرا، تیوب‌های کربنی توخالی در مقیاس نانومتری تهیه شده و مورد مطالعه قرار گرفته‌اند. این نانوتیوب‌ها فرم جدیدی از کربن را تشکیل داده‌اند که از نظر هندسی مشابه با یک صفحه‌ی گرافیت است که در یک تیوب توخالی پیچیده شده (شکل 2 دیده شود، یک مدل مولکولی از نانوتیوب کربنی). نانوتیوب‌های کربنی می‌توانند در اندازه‌های مختلف از چند میکرون یا چند نانومتر و ضخامتی بین چندین لایه‌ کربنی تا یک ساختار یک لایه‌ای سنتز شوند. ساختار منحصر بفرد این نانوتیوب‌ها مزیت‌های رفتاری در رابطه با خواصی نظیر رسانایی الکتریکی و گرمایی، استحکام، سختی و چقرمگی را در آن‌ها بوجود آورده است. نانوتیوب‌های کربنی می‌توانند توسط عوامل شناسایی مولکولی مورد استفاده قرار گیرند بنابراین می‌توانند به اهداف مولکولی گسسته‌ی ویژه متصل شوند و این امکان را به آن‌ها دهند تا در ردیاب‌های با دقت بالای AFM به عنوان کانال‌هایی برای جداسازی مواد و به عنوان دریچه‌های انتخابی در دریافت مولکولی استفاده شوند.

  نانوسیم‌ها

مانند نانوتیوب‌ها، نانوسیم‌ها نیز میله‌های خیلی کوچکی از اتم‌ها هستند ولی نانوسیم‌ها توپر و دارای ساختارهایی چگال هستند که بیشتر مانند سیم‌های متداول هستند. کنترل اتم (ماده) سازنده‌ی نانوسیم‌ها، همانند دوپه کردن ناخالصی، امکان تنظیم خواص رسانایی الکتریکی را به نانوسیم‌ها می‌دهد. شیمیدان‌ها آرزو دارند که نانوسیم‌هایی را بسازند و کنترل کنند که قطر آن‌ها یک اتم یا مولکول تک باشد، که سبب ایجاد یک آزمایشگاه بی‌مانند برای مطالعه‌ی چگونگی تاثیر ساختارهای کوچک بر جابجایی الکترون درون سیم و میان سیم و عوامل خارجی می‌شود. واضح است که نانوسیم‌ها این پتانسیل را برای ایجاد اجزا سازنده‌ی IC‌های خیلی کوچک دارند.

  ریزترکیب‌ها (نانوکامپوزیت‌ها)

  ریزترکیب‌ها بسیاری از انواع مختلف سیستم‌های تشکیل شده از ترکیبات نامتعارف که در مقیاس نانومتر مخلوط شده‌اند را در برمی‌گیرند. این سیستم‌ها می‌توانند یک یا دو یا سه بعدی، آلی یا معدنی، بلوری یا بی‌شکل باشند. یک مساله‌ی مهم در تحقیقات ریزترکیب‌ها بر روی توانایی کنترل ساختار این ترکیبات در مقیاس نانو در هنگام سنتز آن‌ها متمرکز است. رفتار ریزترکیبات نه فقط به خواص اجزا سازنده‌ی آن‌ها بلکه به ریخت‌شناسی و برهم‌کنش‌های میان اجزا سازنده نیز وابسته است که می‌تواند سبب پیدایش خواص جدیدی که در ترکیبات سازنده موجود نیست شود. یک نکته‌ی خیلی مهم، کاهش اندازه‌ از میکروکامپوزیت‌ها به نانوکامپوزیت‌ها، افزایش سطح آزاد است که در موارد کاربردی مانند اجزا تقویت شده مکانیکی، نورشناسی غیر خطی، باتری‌ها، سنسور‌ها و کاتالیزور‌ها اهمیت دارد.

Lab on a chip

تجهیزات Lab on a chip یا به اختصار LOC برای انجام دادن فرایند پیچیده‌ی شیمیایی در مقیاس‌های فوق کوچک مانند سنتز مواد شیمیایی با کیفیت، انجام آنالیزهای زیستی، شیمیایی و پزشکی، انجام شیمی ترکیبی و جداسازی‌های هدایت شده و آنالیز بر روی تجهیزات تک کوچک شده طراحی شده‌اند. هنگامی که مقدار ماده در یک نمونه بسیار کم باشد یا وقتی که به شدت سمی و خطرناک باشد، تجهیزات LOC راهی ایده‌آل برای تکمیل فرایند پیچیده‌ی شیمیایی توسط نمونه‌های با اندازه‌ی بسیار کوچک ایجاد کرده. علاوه بر این، چون مقادیری که در این تجهیزات برای ساخت محلول‌ها استفاده می‌شوند  بسیار کوچک هستند، حتی مقادیر خیلی کم نمونه می‌تواند در یک غلظت معقول ظاهر شود. تکنولوژی LOCبسیار در زیست تکنولوژی، زمینه‌ای که راه‌های بهتر برای جداسازی و آنالیز DNA و پروتیین‌ها همواره بسیار جالب است دنبال می‌شود. این تکنولوژی همچنین موارد جالبی در آنالیز مواد خطرناک نشان داده است که می‌تواند برای مثال توسط نیروهای دولتی و ارتش برای آنالیز مواد منفجره و عوامل زیستی و شیمیایی زمانی که میزان خطر کم است مورد استفاده قرار بگیرد.

  سیستم‌های نانوالکتریکی مکانیکی

  سیستم‌های نانوالکتریکی مکانیکی نیز موارد مهمی در تولید تجهیزات کوچکی هستند که می‌توانند از انرژی الکتروشیمیایی برای انجام کارهای مکانیکی استفاده کنند، برای مثال نانوموتورها. اگر بتوان تصور متصل کردن انرژی شیمیایی به مولد الکتریکی را به حقیقت تبدیل کرد توانایی ساخت تجهیزاتی که بتوانند در پزشکی برای درمان بیماری‌ها، اکتشاف نواحی خطرناک یا فقط رسیدن به جاهایی که تجهیزات با مقیاس بزرگتر نمی‌توانند برسند ایجاد می‌شود. تحقیق در این زمینه بر روی فهم آماده سازی اجزا سازنده در مقیاس نانو برای ساختن چنین تجهیزاتی تکیه دارد و به همان اندازه به برهم‌کنش میان اجزا سازنده و مخصوصا اتصال میان اجزا الکتروشیمیایی و مکانیکی. علاوه بر این، فهم جدیدی از تاثیراتی مانند اصطکاک و خوردگی لازم است زیرا که اجزا در مقیاس نانو از یک سری قوانین متفاوت نسبت به همتایان ماکروسکوپی خود پیروی می‌کنند.

  میکروسکوپ تونل زنی پویشی و میکروسکوپ نیروی اتمی

  میکروسکوپ تونل زنی پویشی (STM) و میکروسکوپ نیروی اتمی (AFM) میکروسکوپ‌هایی با دقت بسیار بالا هستند که این امکان را به دانشمندان می‌دهند تا تصاویری با کیفیت بالا از سطوح با دقت اتمی یا مولکولی بدست آورند. هر دو این میکروسکوپ‌ها توسط پویش یک راس بسیار تیز بر روی سطح و اندازه‌گیری کشش (STM) یا نیروهای بین مولکولی (AFM) میان راس و سطح کار می‌کنند.

  قانون مور (Moore’s Law)

  در سال 1965 گوردون مور (Gordon Moore) یکی از سازندگان Intell، پیش‌بینی کرد که تعداد ترانزیستورها در مدارات مجتمع (IC) در یک روند متوالی رو به ازدیاد می‌رود. تعداد ترانزیستورها در IC  بصورت تصاعدی افزایش یافت، البته با توجه به اینکه اندازه‌ی این ترانزیستورها درمنوالی به همین شکل کاهش یافت. قانون مور هنوز ادامه دارد، ولی پیش‌بینی شده که این قانون قابل اجرا در سال 2012 نخواهد بود زیرا که فرایند کوچکتر کردن ترانزیستورها بعد از آن زمان امکان پذیز نخواهد بود.

 

ادامه مطلب ...
نظرات () تاریخ : شنبه 12 ارديبهشت 1394 زمان : 14:11 بازدید : 156 نویسنده : بنیامین فضلی
 
، آزمایشی در رابطه با آشنایی بیشتر با امولسیون ها

  دستورالعمل‌های زیر را دنبال کنید تا فعالیت‌های روغنی خود را انجام داده و درباره‌ی امولسیون‌ها اطلاعات کسب کنید.

  زمانیکه تانکرهای روغن، روغن را درون اقیانوس می‌ریزند، روغن بر روی آب شناور می‌شود و سبب تخریب محیط زیست و مرگ ماهی‌ها و مرغان ماهی خوار می‌شود. روغن روی آب می‌ماند چون چگالی کمتری نسبت به آب دارد و همچنین با آب مخلوط همگن نمی‌سازد.

  آزمایش جالب زیر را انجام دهید تا اطلاعات جامعی در این زمینه به دست آورید.

  وسایل مورد نیاز

·         چهار لیوان تمیز، هر کدام به اندازه‌ی نصف پر از آب

·         روغن آشپزی

·         رنگ خوراکی _ قرمز یا آبی بهتر است

·         شوینده مایع

  روش انجام آزمایش

1.     چند قطره رنگ خوراکی را در لیوان اول ریخته و بهم بزنید. به چگونگی اختلاط آب و رنگ توجه داشته باشید.

2.     مقداری روغن آشپزی در لیوان دوم بریزید. آیا مانند رنگ خوراکی مخلوط می‌شود؟ سعی کنید روغن و آب را بهم بزنید و مشاهده کنید که چه اتفاقی می‌افتد. روغن عاقبت به سطح آب میاید تا یک لایه بر روی آب تشکیل دهد.

3.     مقدار کافی روغن آشپزی درون لیوان سوم بریزید تا یک لایه بر روی آب به ضخامت تقریبی 5 سانتی متر تشکیل دهد. زمانیکه لایه روغن ثابت شد، چند قطره رنگ خوراکی اضافه کنید. بهم نزنید. نگاه کنید که چگونه هر قطره با برخورد به لایه روغن رفتار می‌کند.

4.     حال مخلوط را بهم بزنید. نگاه کنید که چه اتفاقی برای قطرات رنگ می‌افتد؟ بعضی قطرات کوچک رنگ احتمالا در لایه‌ی روغن باقی می‌مانند. نگاه کنید که بعد از مدتی چه اتفاقی برای آن‌ها می‌افتد.

5.     مخلوط آب و روغن مشابهی در لیوان چهارم همراه با چند قطره رنگ خوراکی ایجاد کنید. یک قاشق چای‌خوری مایع ظرفشویی را اضافه کرده و به شدت بهم بزنید. چه چیزی این بار متفاوت است؟ به رنگ لایه روغن دقت کنید. آیا همرنگ لایه‌ی آبی است؟

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  آنچه روی می‌دهد

  روغن و آب مخلوط نمی‌شوند، حتی زمانیکه شما آن‌ها را بهم می‌زنید، بعد از مدتی از هم جدا شده و بصورت 2 فاز مجزا در می‌آیند. رنگ خوراکی پایه‌ی آبی دارد بنابراین به راحتی با آب مخلوط می‌شود ولی با روغن مخلوط نمی‌شود. اگر به رفتار قطرات رنگ خوراکی درون روغن توجه کرده باشید متوجه می‌شوید که گاهی اوقات رنگ خوراکی تشکیل دانه‌های تسبیح گونه  می‌دهد که به آرامی درون روغن به پایین می‌روند.

  آب و روغن را مخلوط کنید!

  شما می‌توانید مخلوط همگن آب و روغن را با شکستن آن‌ها به قطرات بسیار کوچک که دوباره شکل اولیه را بدست نیاورند تشکیل دهید. شیر هموژنیزه که هر روزه از فروشگاه می‌خریم به این طریق تولید می‌شود. شیر بصورت طبیعی به خامه (پایه روغن) بر روی سطح و شیر بدون چربی (پایه آبی) در زیر تجزیه می‌شود. قبل از بسته بندی شیر، آن را با سرعت زیاد به یک الک با سوراخ مربعی شکل فواره می‌کنند. این امر رو مایع نامحلول را به قطرات بسیار کوچکی که از هم جدا نمی‌شوند می‌شکند.

  به مخلوط دو مایع به صورت مشابه امولسیون می‌گویند. یک امولسیون از میلیون‌ها ریز‌ذره‌ی بسیار کوچک از یک مایع که درون یک مایع دیگر معلق شده‌اند تشکیل شده‌ است.

  رنگ روغن یک امولسیون است. بسیاری از داروها و وسایل آرایشی نیز امولسیون هستند. این مواد مخلوطی از روغن‌ها و مواد پایه آب می‌باشند که توسط یک عامل امولسیون کننده در کنار هم قرار گرفته‌اند.

  زرده‌ی تخم مرغ یک امولسیون کننده‌ طبیعی می‌باشد. هنرمندان از این ماده در نقاشی رنگ لعابی برای نگاه داشتن عوامل مختلف در کنار هم استفاده می‌کنند. این ماده همچنین در تولید مایونز نیز استفاده می‌شود.

 


ادامه مطلب ...
نظرات () تاریخ : شنبه 12 ارديبهشت 1394 زمان : 14:11 بازدید : 148 نویسنده : بنیامین فضلی
 
، نانوشیمی، اتم‌های تک، دندرایمرها، نانوکریستال‌ها و کلاسترها

  در سال‌های اخیر علوم و تکنولوژی نانو به سرعت رشد کرده است. نانوشیمی به طور ویژه روشی منحصر به فرد برای ساخت ابزارهایی با دقت مقیاس مولکولی ارائه می‌دهد. جایی می‌توان مزایای ابزار نانو را در داروسازی، کامپیوتر، اکتشافات علمی و الکترونیک تصور کرد که نانوشیمی بتواند اشیا با دقت اتم‌ به اتم بسازد. چالش‌های اصلی که نانوشیمی در آن‌ها کاربرد دارد بر روی فهم قوانین رفتار ذرات در مقیاس نانو تمرکز دارند، زیرا که سیستم‌های در مقیاس نانو در مرز میان رفتار کلاسیک و کوانتومی و رفتارهای دیگر که در سیستم‌های بزرگتر یافت نمی‌شوند قرار دارند.

  اگرچه دستگاه کنترل نانوشیمیایی دهه‌های گذشته پیشنهاد شده بود، بسیاری از تجهیزات مورد نیاز برای مطاله‌ی دنیای نانو اخیرا افزایش یافته‌اند. از جمله این تجهیزات میکروسکوپ تونل زنی پویشی (STM)، میکروسکوپ نیروی اتمی (AFM)، میکروسکوپ‌های با دقت پویشی بالا و میکروسکوپ‌های با پراکنش الکترون، اشعه‌ی X، ردیاب اشعه‌ی الکترونی و یونی و روش‌های جدید برای فراورده‌های نانویی و لیتوگرافی می‌باشند.

  مطالعات سیستم‌های نانوشیمیایی در زمینه‌های بسیاری گسترده شده، از مطالعه‌ی فعالیت‌های داخلی میان اتم‌های تک، چگونگی مدیریت آن‌ها، چگونگی کنترل واکنش‌های شیمیایی در درجه‌ی اتمی گرفته تا مطالعه‌ی مجموعه‌های مولکولی بزرگتر مانند دندرایمرها (Dendrimers، درختپارها: پلیمرهای سنتزی که ساختاری شاخه‌ای مانند درخت دارند)، کلاسترها (Clusters)، و پلیمرها. از مطالعه‌ی مجموعه‌ها، ساختارهای مهم و جدید _مانند نانوتیوب‌ها، نانوسیم‌ها، مجموعه‌های مولکولی 3بعدی و تجهیزات LOC (Lab-on-a-chip) برای جداسازی و تحقیقات زیستی_ گسترش می‌یابند.

  اتم‌های تک

  سرحد نهایی نانوشیمی دستکاری شیمیایی اتم‌های تک می‌باشد. با استفاده از STM، اتم‌های تک در ساختار‌های گسترده‌تری روی هم سوار شده و محققان واکنش‌های شیمیایی میان دو اتم روی یک سطح را مشاهده کرده‌اند. مطالعه‌ی اتم‌ها به شکل بلوک‌های ساختمانی راه‌های جدید به سوی مواد جدید باز کرده و توانایی ایجاد کوچک‌ترین ویژگی‌های ممکن در مدارهای مجتمع (IC) و اکتشاف زمینه‌هایی مانند محاسبات کوانتومی را به ما عرضه کرده. تاکنون کاهش اندازه‌ی همیشگی مدارات ICبه خوبی توسط قانون مور توضیح داده شده است ولی کاهش بیشتر سایز این مدارات تصور می‌شد که در سال 2012 به دلیل تاثیرات مکانیک کوانتومی متوقف می‌شود. محاسبات کوانتومی راهی برای از میان برداشتن این مانع آشکار و استفاده از این تاثیرات کوانتومی به عنوان مزیت یافته است. تجهیزات با مقیاس اتمی، زمینه‌های گسترده‌ای در چگونگی دست‌یابی به کنترل سه بعدی (فضایی) و پایداری عرضه کرده‌اند.

  

  دندرایمرها

  دندرایمر‌ها ترکیبات مولکولی و 3بعدی در مقیاس نانو هستند که دارای شاخه‌های (زنجیره‌های فرعی) فراوان هستند و به همان اندازه و وزن پلیمرهای سنتی هستند. البته، دندرایمرها در یک روش مرحله به مرحله سنتز می‌شوند که اجازه‌ی کنترل اندازه و ساختار هندسی آن‌ها را می‌دهد (شکل 1 مشاهده شود، یک مدل مولکولی از یک دندرایمر). بعلاوه، در این روش واکنش پذیری و ویژگی‌های شیمیایی اطراف و هسته‌ی این ترکیبات می‌تواند به آسانی و آزادانه کنترل شود. دندرایمرها در حال حاضر در شناسایی مولکولی، مشاهدات نانو، برداشت نور و تجهیزات الکتروشیمیایی نوری مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این دلیل که این ترکیبات لایه به لایه ساخته می‌شوند و خواص هر لایه به تنهایی می‌تواند توسط انتخاب مونومر کنترل شود، مونومرها بلوک‌های ساختمانی ایده‌‌آلی در نانوشیمی برای ایجاد ساختارهای پیچیده‌تر 3بعدی به حساب می‌آیند.

  نانوکریستال‌ها و کلاسترها

  نانوکریستال‌ها، کریستال‌هایی با اندازه‌ی نانومتری باشند که معمولا شامل انبوهی از صدها تا ده‌ها هزار اتم هستند که در یک کلاستر جمع شده‌اند. نانو کریستال‌ها اندازه‌های ویژه‌ای از 1 تا 50 نانومتر دارند و بنابراین نانوکریستال‌ها از نظر اندازه واسطه‌ای میان مولکول‌ها و مواد توده‌ای (bulk materials) و همچنین خواصی واسطه‌ای را نمایش می‌دهند. نانوکریستال‌ها موارد بسیار جالبی هستند به دلیل توانایی ذخیره‌ی داده‌ها با تراکم زیاد و کاربردهای نوری الکتریکی، همانطور که می‌توانند منتشر کننده‌ی خوب نور باشند. نانوکریستال‌ها همچنین در مباحث زیست شیمیایی، لیزر و قطعات نوری، تولید تجهیزات تصویری و در کاتالیزورهای شیمیایی کاربرد دارند.

 


ادامه مطلب ...
نظرات () تاریخ : شنبه 12 ارديبهشت 1394 زمان : 14:11 بازدید : 182 نویسنده : بنیامین فضلی
 
 مکانیسم، استفاده در غارشناسی، استفاده‌های دیگر، تاریخچه

چراغ‌های کاربیدی، که به طور دقیق‌تر به عنوان چراغ‌های گاز استیلن شناخته می‌شوند، چراغ‌های ساده‌ای هستند که استیلن (C2H2) را تولید می‌کنند و می‌سوزانند که این استیلن از واکنش کلسیم کاربید (CaC2) با آب بوجود می‌آید.

چراغ‌های گاز استیلن برای روشنایی ساختمان‌ها، چراغ فانوس دریایی و به عنوان چراغ جلوی ماشین‌‌های موتوری و دوچرخه‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفتند. چراغ‌های کاربیدی قابل حمل که بر روی کلاه نصب می‌شدند یا با دست حمل می‌شدند به صورت گسترده در معدن کاری در اوایل قرن 20 استفاده می‌شدند. این چراغ‌ها هنوز توسط غارشناسان، شکارچیان و کاشفان محلی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 مکانیسم

فرایند متداول تولید استیلن در یک لامپ شامل قرار دادن کلسیم کاربید در مخزن پایینی (مولد) است. مخزن بالاتر سپس توسط آب پر می‌شود. یک فلکه‌ی پیچ‌دار یا مکانیسم دیگری برای کنترل سرعت چکیدن آب در مخزنی که شامل کلسیم کاربید است مورد استفاده قرار می‌گیرد. با کنترل جریان آب، تولید گاز استیلن نیز کنترل می‌شود. این عمل به همین شیوه سرعت پخش گاز و اندازه‌ی شعله را نیز کنترل می‌کند. (بنابراین اندازه‌ی نور تولید شده را کنترل می‌کند)

این نوع چراغ در اصل یک بازتابنده در پشت شعله دارد تا به انعکاس نور به جلو کمک کند. گاز استیلن که چراغ را روشن می‌کند نوری درخشان و پهن تولید می‌کند. بسیاری از غارشناسان این نوع نور نامنظم را ترجیح می‌دهند زیرا دید محیطی در تاریکی مطلق را افزایش می‌دهد. واکنش کاربید با آب مقدار نسبتا مناسبی گرما بر حسب شعله تولید می‌کند. در غارهای سرد استفاده کنندگان از چراغ‌های کاربیدی می‌توانند از این گرما برای کمک به جلوگیری از هیپوترمیا (پایین آمدن بیش از حد دمای بدن : Hypothermia) استفاده ‌کنند.

زمانیکه همه‌ی کاربید موجود در چراغ واکنش دهد، مخزن کاربید شامل یک خمیر مرطوب از آهک آبدیده (کلسیم هیدروکسید) است. این ماده داخل یک کیسه‌ی آشغال ریخته می‌شود و مخزن دوباره پر می‌شود.

چراغ‌های کوچک کاربیدی که شمع کاربیدی خوانده می‌شوند برای سیاه کردن نشانه‌ی روی مگسک اسلحه برای کاهش درخشندگی استفاده می‌شود. این شمع‌ها برای شعله دوده‌زایی که توسط استیلن تولید می‌شود مورد استفاده قرار می‌گیرند.

استفاده در غارشناسی

اولین مشتاقان غارشناسی که هنوز از مزیت‌های روشنایی الکتریکی سبک برخوردار نبودند، چراغ‌های کاربیدی را به کار اضافه کردند. در حالیکه انتخاب‌های جدیدتر بیشتری جایگزین این وسایل شده‌اند باز هم درصد قابل توجهی از غارشناسان هنوز از این روش استفاده می‌کنند.

در نقشه برداری از غارها، چراغ‌های کاربیدی گزینه‌ی مناسبی برای راهنمایی و نشانه‌گزاری نقشه کش هستند که باید نقاط مناسب در غار را به عنوان نقاط ایستگاهی نقشه کشی شناسایی کند. شعله‌ی دوده‌زای کاربید ممکن است برای نشانه‌گزاری دیوارهای غار با یک برچسب غیرسمی و قابل پاک شدن مورد استفاده قرار گیرند. چراغ‌های کاملا ساخته شده از برنج یا چراغ‌هایی که توسط فلزات فرومغناطیس ساخته شده‌اند مخصوصا برای این کار مناسب‌اند زیرا این چراغ‌ها سوزن قطب‌نمای مغناطیسی که معمولا در نور چراغ غارشناسان خوانده می‌شود را منحرف نمی‌کنند.

 

جدا از استفاده‌ی آن‌ها به عنوان ابزار نقشه کشی غار، بسیاری از غارشناسان از چراغ‌های کاربیدی برای مدت و کیفیت روشنایی آن‌ها استفاده می‌کنند. زمانی این چراغ‌ها برای روشنایی نسبی آن‌ها نسبت به مقدار سوخت در مقابل وسایلی که با باتری کار می‌کنند مورد استفاده قرار می‌گرفتند ولی با ظهور روشنایی قوی LED این مزیت نیز خنثی شد.

واکنش تولید استیلن گرمازا هست، این بدان معنا است که مخزن واکنش چراغ برای لمس کردن به شدت گرم می‌شود. این امر می‌تواند برای گرم کردن دست‌ها مورد استفاده قرار گیرد. گرمای شعله همچنین می‌تواند برای گرم کردن بدن مورد استفاده قرار گیرد در صورتیکه گازهای خروجی در لباسی که از بدن جدا است اجازه‌ی جریان پیدا کنند: چنین موقعیتی به احترام جغرافی‌دان آرتور پالمر (Arthur Palmer) کوره‌ی پالمر نامیده می‌شود.

استفاده‌های دیگر

چراغ‌های استیلن همچنین بر روی قایق‌ها برای دریانوردی در شب مورد استفاده قرار می‌گیرد. موزه‌ی ملی استرالیا چراغی دارد که در حدود سال 1910 ساخته شده است که بر روی کشتی موسسه تجارتی PS مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

تاریخچه

در سال 1892، توماس ویلسون فرایند مناسبی از نظر اقتصادی برای تولید کلسیم کاربید که برای تولید گاز استیلن مورد استفاده قرار گرفت کشف کرد. در سال 1895 او اختراع ثبت شده‌ی خود را به اتحادیه کاربید فروخت. روشنایی خانگی توسط گاز استیلن در حدود سال 1894 معرفی شد و چراغ دوچرخه از سال 1896.

اولین چراغ معدن کاری کاربیدی که در ایالات متحده تولید شده بود در نیویورک در روز 28 آگوست سال 1960 توسط فردریک بالدوین (Frederick Baldwin) به ثبت رسید. طرح اولیه دیگری از این چراغ در اختراعی از دولوت در مینسوتا در 21 اکتبر سال 1902 نشان داده شد. در اواخر دهه‌ی 1900، گوستاو دالین (Gustaf Dalen) چراغ دالین را اختراع کرد. این اختراع مجموع دو اختراع قبلی دالین بود: زیرلایه‌ی متخلخل Agamassan و Sun Valve (چرخه‌ی خورشید شکل). اختراعات و پیشرفت‌های چراغ‌های کاربیدی برای چندین دهه ادامه داشت. در 10 مارچ سال 1925 اندرو پریدر (Andrew Prader) از اسپوکان در واشنگتن اختراع ثبت شده در ایالات متحده به شماره‌ی 1,528,848 را با جدیدترین و مفیدترین پیشرفت‌های چراغ کاربیدی اهداء به دولت کرد.

بعد از اینکه معلوم شد چراغ‌های کاربیدی در انفجار گاز متان لایه‌ی نازک ذغال در ایلی‌نویز که 54 معدن کار را کشت دخیل بودند، چراغ‌های کاربیدی کمتر در معدن‌های ذغال آمریکا مورد استفاده قرار می‌گرفتند. استفاده از این چراغ‌ها در معدن‌های ذغال کشورهای دیگر به خصوص روسیه و اوکراین ادامه یافت.

ادامه مطلب ...
نظرات () تاریخ : شنبه 12 ارديبهشت 1394 زمان : 14:10 بازدید : 143 نویسنده : بنیامین فضلی


 
 قوانین کلی آزمایشگاه، قوانین آزمایشگاهی، رفتار آزمایشگاهی، آیین نامه جلوگیری از خطر، وسایل امنیتی

1. قوانین کلی آزمایشگاه

اول امنیت: فعالیت‌های امن در آزمایشگاه شیمی از جمله مهمترین وظایف هر شخص است. بعضی مواد شیمیایی سمی یا آتش‌زا یا منفجر شونده یا سرطان‌زا هستند بیابراین باید کسی که با مواد شیمیایی و تجهیزات آزمایشگاهی کار می‌کند یک شناخت اولیه نسبت این مواد و تجهیزات داشته باشد. هر کس باید انواع خطرات موجود و حوادث و صدمه‌هایی که می‌تواند نتیجه‌ی نادانی و بی مسئولیتی یک دانش‌آموز یا آزمایش‌کننده‌های اطراف که می‌تواند در اثر تنظیم نامناسب، جهل یا حتی خیلی ساده بر اثر یک وضعیت جزئی نامناسب بوجود آید آگاه باشد.

·         هر دانش‌آموز، قبل از شروع کار آرزمایشگاهی باید قوانین آزمایشگاهی را بخواند و قبول کند. هر دانش‌آموز باید یک فرم اظهار نامه با ضمون وفاداری به قوانین را امضا کند. دانش‌آموزان نمی‌توانند بدون امضای فرم اظهار نامه وارد آزمایشگاه  شوند.

·         با مراجعه به مسئول آزمایشگاه و تقاضای اظهارنامه بعد از مطالعه‌ی قوانین و قبول کردن آن‌ها، آن را امضا کنند.

·         باید دقت کنیم که طبقه بندی، موضوع امنیت آزمایشگاه را خیلی جدی بیان کند. ددانش‌آموزان حق اجرای هیچ آزمایشی را در صورت عدم پیروی از قوانین دانشگاه ندارند.

1.1 قوانین آزمایشگاهی

قوانین زیر را هرگاه خواستید از آزمایشگاه و تجهیزات آن استفاده کنید حتما مطالعه کنید.

1.1.1 رفتار آزمایشگاهی

·         محل کار استفاده کنندگان از آزمایشگاه باید تمیز و مرتب نگه داشته شود.

·         در آزمایشگاه چیزی نخورید و نیاشامید و سیگار نکشید.

·         دوستانی که در پروژه دخیل نیستند را به آزمایشگاه راه ندهید.

·         هنگام انجام آزمایش با وسایل صوتی (رادیو، واکمن و ...) کار نکنید.

·         از وسایلی که دیگران آن‌ها را قرض گرفته‌اند استفاده نکنید.

·         تمایم حوادث و شکستگی (جزئی و عمده) را به مسئول آزمایشگاه در اسرع وقت گزارش دهید.

·         تمامی وسایل را به وضوح بر چسب گزاری کنید که شامل نام، تاریخ و مختویات باشد.

·         بعد ار اتمام پروژه، تکنولوگ را خبر سازید و تمامی وسایل را سریعا تحویل دهید.

2.1.1 آیین نامه جلوگیری از خطر

·         در تمام اوقاتی که در آزمایشگاه هستید از عینک ایمنی یا عینک حفاظ دار استفاده کنید. لنزهای خود را قبل از ورود به آزمایشگاه بردارید.

·         هنگام انجام آزمایش باید از دستکش استفاده شود.

·         باید دقت کنید که از برخورد مواد شیمیایی با پوست و لباس جلوگیری شود.

·         هیچگاه یک آزمایش را بدون متصدی رها نکنید. استاد یا معاون آزمایشگاه را آگاه کنید اگر مجبور به ترک آزمایشگاه هستید.

·         تمامی مواد شیمیایی که پخش شده‌اند را بلافاصله تمیز کنید.

·         برای جلوگیری از آلوده شدن مواد، از تجهیزات خصوصی مانند اسپاتول به صورت اشتراکی برای تمام مواد استفاده نکنید و سرپوش مواد را بعد از استفاده دوباره بگزارید.

·         کاملا از کاری که در آزمایشگاه انجام می‌دهید آگاه باشید.در صورت شک داشتن از استاد بپرسید.

·         از تمامی تجهیزات الکتریکی و گرمایشی به درستی استفاده کنید تا از شوک الکتریکی و آتش‌سوزی جلوگیری کنید.

·         با موقعیت تجهیزات امنیتی مانند شوینده‌ی چشم، کپسول آتش‌نشانی، روکش ضد آتش و حمام اضطراری آشنا شوید.

·         قرگز به ظروف شیشه‌ای شکسته با دست خالی دست نزنید؛ از جارو و خاک انداز استفاده کنید.

·         بعد از اتمام آزمایش، تمامی تجهیزات را خاموش کنید، مطمئن شوید که به درستی نگهداری شده و محیط اطراف خود را تمیز کنید.

·         بعد از اتمام آزمایش دستان خود را به خوبی بشویید.

·         تمامی حوادث را به استاد یا معاون آزمایشگاه اطلاع دهید.

2.1 وسایل امنیتی

آزمایشگاه با وسایل مختلف امنیتی تجهیز شده است. دانش ‌آموزانی که در آزمایشگاه کار می‌کنند باید با جایگاه و طرز استفاده‌ی صحیح از این وسایل آشنا شوند.

·         شوینده‌ی چشم: در حادثه‌ای که یک ماده‌ی شیمیایی در چشم می‌پاشد، چشم و پلک‌ها باید به شدت باز شده و بلافاصله با مقدار زیاد آب به مدت حداقل 15 دقیقه شسته شوند. اگر صدمه‌ای ایجاد شود باید بلافاصله تحت مراقبت پزشکی قرار گیرد.

·         حمام: اگر یک ماده شیمیایی روی بدن ریخت، بلافاصله بدن را با مقدار زیاد جریان سریع آب به مدت حداقل 15 دقیقه شستشو دهید. تمامی لباس‌های آلوده باید از بین بروند.

·         کپسول آتش‌نشانی: از کپسول آتش‌نشانی CO2 برای خاموش کردن آتش‌های کوچک ناشی از وقایع شیمیایی استفاده کنید. کپسول‌های هالوهیدروکربن‌ها فقط باید زمانی مورد استفاده قرار گیرند که هیچ ماده‌ی شیمیایی در آتش دخیل نیست.

·         جعبه‌ی کمک‌های اولیه‌ی در صورت نیاز استفاده کنید.

·         روکش ضد آتش: قسمت‌هایی از بدن را که آتش گرفته‌اند بپوشانید تا از پخش آتش جلوگیری کنید. هیچ‌گاه سعی نکنید آتش را فوت کنید زیرا ممکن است باعث سوختگی‌های صورت شود. هیچگاه از آب برای خاموش کردن آتش‌سوزی استفاده نکنید.

ادامه مطلب ...
نظرات () تاریخ : شنبه 12 ارديبهشت 1394 زمان : 14:10 بازدید : 162 نویسنده : بنیامین فضلی
 
، نکات عطرسازی، مواد عطر غیر سنتزی

  عطر یک هدیه‌ی کلاسیک است ولی خیلی بهتر است عطری که شما به کسی می‌دهید توسط خود شما ساخته شده باشد، مخصوصا اگر در یک بطری زیبا آن را قرار دهید.  عطری که شما می‌سازید هیچ گونه مواد شیمیایی سنتزی نداشته و کاملا مطابق با علایق شما می‌باشد. در زیر به شما می‌گوییم که چگونه عطر خود را بسازید.

  مواد عطر

  عطر شامل مخلوطی از روغن‌های طبیعی (روغن‌هایی که از گیاهان گرفته می‌شود =essential oils) در یک روغن بازی، الکل و آب است.

·         1/2 اونس (اونس=1/31 گرم) روغن جوجوبا (یک نوع بوته توت‌فرنگی) یا روغن بادام شیرین

·         2 – 1/2  اونس اتانول

·         2 قاشق سوپ‌خوری آب چشمه یا آب مقطر (نه آب شیر)

·         فیلتر قهوه

·         بطری شیشه‌ای با رنگ تیره

·         25 قطره از روغن‌های طبیعی (می‌توان از بعضی عطاری‌ها یا به صورت اینترنیتی خریداری کرد یا در صورت امکان خودتان استخراج کنید)

(1)   7 قطره روغن طبیعی با نت base

(2)   7 قطره روغن طبیعی با نت middle

(3)   6-7 قطره روغن طبیعی با نت top

(4)  2 قطره روغن طبیعی با نت bridge (به صورت اختیاری)

 

این روغن‌های طبیعی که شما استفاده می‌کنید پایه‌ی عطر شما را تشکیل می‌دهند.  این روغن‌های طبیعی نت‌های (notes) عطر نامیده می‌شوند.  نت‌های base قسمتی هستند که بیشتر روی پوست باقی می‌مانند.  نت‌هایmiddle کمی سریع‌تر تبخیر می‌شوند.  نت‌هایtop فرارترین بخش هستند و اول از همه پخش می‌شوند. نت‌های bridge سرعت‌های تبخیر متوسط دارند و برای متصل کردن رایحه‌ها به هم استفاده می‌شوند.  گاهی اوقات مواد دیگری به عطر اضافه می‌شود، برای مثال نمک دریایی (رایحه اقیانوس)، فلفل سیاه (رایحه تند)، کافور، و خس خس (نوعی گیاه در گیاه‌شناسی).  به این دلیل که روغن‌های طبیعی با سرعت‌های متفاوت تبخیر می‌شوند، رایحه‌ی عطر از زمانی که آن‌ را استفاده می‌کنید تغییر می‌کند (میزان شدت رایحه و شاید خود رایحه).  در اینجا چند نمونه‌ی معمول از نت‌های base، middle، top وbridge را معرفی می‌کنیم:

·         نت‌های base: سدر، دارچین، نعناع هندی، چوب صندل سفید، وانیل، خزه، گلسنگ، سرخس

·         نت‌های middle: میخک، شمعدانی معطر، برگ لیمو، بهار نارنج، درخت جوز و ylang-ylang (نوعی درخت)

·         نت‌های top: ترنج، گل یاس، اسطوخودوس عادی، لیمو، آهک، بهار نارنج، ارکیده، رز

·         نت‌های bridge: وانیل، اسطوخودوس عادی

ترتیب اختلاط مواد بسیار مهم است، زیرا روی رایحه تاثیر گذار است.  اگر شیوه انجام را تغییر دهید، حتما کاری که انجام دادید را ثبت کنید تا در صورت تمایل دوباره انجام دهید.

عطر خود را بسازید

1.     روغن جوجوبا یا بادام شیرین را در بطری بریزید.

2.     روغن‌های طبیعی را به ترتیب بیان شده اضافه کنید: نت‌‌های base، در ادامه نت‌های middle و در آخر نت‌های top.  دو قطره نت bridge اگر خواستید اضافه کنید.

3.     2 – 1/2 اونس الکل اضافه کنید.

4.     بطری را به مدت دو دقیقه تکان دهید سپس به مدت 48 ساعت تا 6 هفته اجازه دهید تا ساکن باشد. رایحه در طول زمان تغییر خواهد کرد، و در حدود 6 هفته قوی‌تر خواهد شد.

5.     زمانیکه رایحه مورد پسند شما بود، 2 قاشق سوپ خوری آب چشمه به عطر اضافه کنید. بطری را تکان دهید تا عطر مخلوط شود، سپس آن را از درون یک فیلتر قهوه عبور دهید و سرانجام به بطری نهایی انتقال دهید. در حالت ایده‌آل، این بطری باید تیره باشد همراه با فضای کم برای هوا، زیرا نور و در معرض هوا قرار گرفتن درجه‌ی خیلی از روغن‌های گیاهی را پایین می‌آورد.

6.     می‌توانید مقدار کمی از عطرتان را درون یک بطری دکوری بریزید ولی در حالت کلی باید آن را در یک بطری تیره و دور از حرارت قرار دهید.

7.     تولید خود را برچسب گذاری کنید.  این عمل روش خوبی برای ثبت چگونگی درست کردن عطر برای زمانی که بخواهید آن را دو برابر کنید هست.

نکات عطرسازی

تجربیات زیادی برای رسیدن به رایحه‌ی دلخواهتان لازم است، اما شما می‌توانید با به خاطر سپردن نوع رایحه‌ای که در رابطه با هر روغن طبیعی است کارتان را شروع کنید:

رایحه خاک: نعناع هندی، خس خس

رایحه میوه: ترنج، میوه توسرخ (grapefruit)، لیمو، برگ لیمو، آهک، نارنگی، پرتقال

رایحه گیاهی: سنبل خطایی، ریحان، بابونه معمولی، مریم گلی، اسطوخودوس عادی، نعناع بیابانی، اکلیل کوهی (رزماری)

رایحه دریایی: نمک دریایی

رایحه تند: فلفل سیاه، هل، دارچین، میخک، گشنیز، زنجبیل، سرو کوهی، درخت جوز

رایحه جنگلی: سنا (درخت فلوی، پرک هندی)، سدر، سرو، کاج، چوب صندل

اگر عطر خیلی قوی است، می‌توانید آن را با آب بیشتر رقیق کنید. اگر می‌خواهید عطر شما رایحه‌ی خود را بیشتر نگاه دارد، یک قاشق سوپ‌ خوری گلیسیرین به مخلوط عطر اضافه کنید.

 

ادامه مطلب ...
نظرات () تاریخ : شنبه 12 ارديبهشت 1394 زمان : 14:10 بازدید : 138 نویسنده : بنیامین فضلی

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • جستجو  در اين وبلاگ
  در كل اينترنت
  آمار سایت
 • کل مطالب : 3326
 • کل نظرات : 43
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 8
 • آی پی امروز : 59
 • آی پی دیروز : 60
 • بازدید امروز : 78
 • باردید دیروز : 97
 • گوگل امروز : 11
 • گوگل دیروز : 17
 • بازدید هفته : 78
 • بازدید ماه : 1,100
 • بازدید سال : 25,574
 • بازدید کلی : 624,550
 • کدهای اختصاصی
  Instagram