close
تبلیغات در اینترنت
وقتی همسرم دروغ می گوید...!
loading...

سیگما

  همه ما دوست داریم در زندگی با همسر خود صادقانه رفتار کنیم و متقابلا نیز صادقانه با ما رفتار شود ولی همیشه شرایط مطابق میل ما پیش نمی رود و گاهی با ناراستی ها و دروغگویی ها مواجه می شویم که آزارمان می دهد و نمی دانیم چطور باید با آن برخورد کنیم.

 وقتی همسرم دروغ می گوید...!


همه ما دوست داریم در زندگی با همسر خود صادقانه رفتار کنیم و متقابلا نیز صادقانه با ما رفتار شود ولی همیشه شرایط مطابق میل ما پیش نمی رود و گاهی با ناراستی ها و دروغگویی ها مواجه می شویم که آزارمان می دهد و نمی دانیم چطور باید با آن برخورد کنیم.

صرف نظر از اینکه افراد به چه دلیل دروغ می گویند، چه هدفی را دنبال می کنند و مقصر اصلی رفتار آنها کیست، دروغگویی رفتار ناشایستی است که مشکلات زیادی برای خود شخص دروغگو و اطرافیان او به دنبال می آورد. بهترین عکس العمل ما در مقابل شخص دروغگو چه باید باشد و چگونه می توانیم مانع این رفتار او شویم؟ در این خصوص با دکتر پروین ناظمی، روانشناس و مدرس دانشگاه گفت وگو کرده ایم.

چرا دروغ می گوییم؟

دروغ تحت فشار روحی: اصولا افراد دروغگو از ضعفی در وجود خود رنج می برند که این ضعف آنها معمولا به ترس و نداشتن اعتماد به نفس شان مربوط می شود. این افراد نه از حقوق واقعی خود آگاه هستند و نه حقوق دیگران را رعایت می کنند. اگر فرد اعتماد به نفس لازم را برای انجام کارهایی که می کند داشته باشد و بداند کاری که می کند درست است، به راحتی هم می تواند از کارش دفاع کند.

بنابراین نخستین مشکل کسی که دروغ می گوید این است که در وجود خود ضعفی احساس می کند که با پنهان کردن آن می خواهد دیگران متوجه کمبود او نشوند. وقتی ما یکدیگر را تحت فشار می گذاریم، رفتارهای همدیگر را زیر سؤال می بریم و می خواهیم همدیگر را تغییر دهیم، باعث می شویم برای مورد پذیرش واقع شدن به یکدیگر دروغ بگوییم.

کودکی تان یادتان هست؟ اگر خود شما یا همسرتان دروغ می گویید، این دروغگویی شما دلایل مختلفی دارد که یکی از آنها می تواند برخورد نامناسب والدین تان در دوران کودکی باشد. مثلا وقتی دروغ می گفتید نمی توانستند برخورد مناسبی با شما داشته باشند یا گاهی با سختگیری های بیش از حد خود عملا شما را در مسیری قرار می دادند که چاره ای جز دروغ گفتن نداشتید. پس این می تواند یکی از دلایلی باشد که وقتی در دوران زندگی زناشویی تان تحت برخی فشارها قرار می گیرید دروغ می گویید.

به حقوق یکدیگر احترام بگذاریم: بعضی از افراد به جای حل مسئله، فقط طرف مقابل را تضعیف می کنند. در واقع شناخت حقوق دوطرف و احترام به آن در دوران نامزدی و ازدواج بسیار مهم است؛ مثلا مردی که فکر می کند اگر به دیدن خانواده اش برود همسرش ناراحت می شود، گاهی مجبور می شود در این باره به همسرش چیزی نگوید. بنابراین حساسیت های دوطرف نسبت به بعضی مسائل، ناخودآگاه باعث می شود افراد نتوانند همیشه یکدیگر را در جریان کارهای خود قرار دهند. ضمن اینکه حتی این موضوع هم نمی تواند توجیه مناسبی برای دروغگویی همسران به یکدیگر باشد.

شجاعت داشته باشیم: اگر ما انجام کاری ر ا جزو حقوق شخصی خود بدانیم نمی توانیم به دیگران اجازه دهیم مانع انجام کارهایمان شوند؛تا حدی که به خاطر انجامشان مجبور به گفتن دروغ می شویم. پس باید بتوانیم جایی که لازم است مخالفت کنیم، از خواسته های خود دفاع و احساسات و خواسته های خودمان را هم صادقانه بیان کنیم. البته بخشی از دروغگویی های ما هم به ترس هایمان برمی گردد اما اینکه بخواهیم با یکسری ترس وارد زندگی زناشویی شویم و برای دروغگویی خود توجیه بیاوریم مانند این است که بخواهیم خودمان را گول بزنیم.

پنهان کردن واقعیت یا گفتن دروغ : گاهی تلقی ما از پنهان کردن یک موضوع شخصی، از نظر طرف مقابلمان دروغ تلقی می شود؛ درصورتی که ما گاهی لازم می دانیم که بدون تأیید گرفتن از دیگران، کاری را انجام دهیم؛ مثلا شاید شما بخواهید میزانی از حقوق خود را به فردی یا جایی ببخشید، بدون اینکه کس دیگری از آن اطلاع داشته باشد. در این مورد شاید همسر تان فکر می کند به او دروغ گفته اید. بنابر این بهترین کار در این موارد این است که در ابتدای زندگی زناشویی حد و حدود و حریم شخصی خاصی برای همدیگر مشخص کنیم.

انواع دروغ را چگونه تشخیص دهیم؟

خالی بندی های دوران نوجوانی! بعضی افراد در نوجوانی برای آنکه بتوانند وجود خود را به دیگران ثابت کنند، به دروغ میزان توانایی های خود را در زمینه های مختلف چندین برابر جلوه می دهند. گاهی نمی توان این رفتار آنها را دقیقا معادل دروغ دانست و شاید بتوان آن را نوعی «قهرمان نمایی» نامید و گاهی هم اصطلاح «خالی بندی!»را برای آن به کار برد که با عکس العمل صحیح از جانب والدین خنثی خواهد شد. ولی ما نمی توانیم در مقابل دروغگویی های فرزندمان بگوییم حالا چون بچه است اشکال ندارد گاهی هم دروغ بگوید! بهترین کار برای مقابله با اینگونه دروغ ها این است که توانایی های واقعی کودک را برایش پررنگ تر کنیم و به او اجازه دهیم حس اعتماد به نفسش را با توجه به استعدادها و توانایی هایش تقویت کند.

دروغ های کاری! بعضی افراد در مسائل کاری برای رسیدن به سود و منفعت بیشتر، به راحتی دروغ می گویند و همین موضوع باعث می شود به تدریج این شیوه به عنوان الگویی در ذهنشان نقش ببندد و کم کم در جنبه های دیگر زندگی مانند ارتباط با همسر یا والدین هم به راحتی دروغ بگویند. بهترین راهکار برای مقابله با این نوع دروغ ها، برخوردار شدن از اعتقاد و ایمان قوی تری است که ما را از عواقب کار هایی که می کنیم آگاه کند.

دروغ های دوران آشنایی! بسیاری از افراد هنگام آشنایی یا نامزدی دروغ هایی می شنوند اما چون دوست دارند رفتار طرف مقابل را توجیه کنند تا او را از دست ندهند آن را جدی نمی گیرند. گاهی افراد برای جلب توجه بیشتر دروغ هایی می گویند که حتما باید جدی گرفته شوند، علت یابی شوند و از بین بروند. البته در بعضی موارد هم شاید افراد نخواهند تمام اطلاعات مربوط به خود را در دوران آشنایی و قبل از تصمیم برای ازدواج در اختیار همدیگر قرار دهند. چون در این زمان نیازی نمی بینند بسیاری از مسائل خانوادگی و شخصی خود را مطرح کنند.

گاهی هم پیش می آید موضوعی مربوط به گذشته فرد است که تأثیری در زمان حال او ندارد و نگفتن آن هم مشکلی به دنبال نخواهد داشت، پس می تواند مطرح نشود اما در ارتباطات زناشویی هر موضوعی که مربوط به گذشته است و در زمان حال تأثیر گذار است حتما باید مطرح شود. در واقع تا قبل از ازدواج، هر کسی باید صادقانه همه چیز را در مورد خود بیان کند تا طرف مقابل قدرت تصمیم گیری و حق انتخاب داشته باشد.

دروغ های دوران زناشویی! وقتی دروغ گفتن های یک شخص در دوران آشنایی یا نامزدی بیش از حد ادامه پیدا کند، می تواند در نهایت منجر به جدایی شود اما بعد از ازدواج شرایط فرق می کند، باید بیشتر تلاش کنیم و اگر طرف مقابلمان دروغ می گوید او را کمک کنیم تا مشکلش حل شود.

بهترین واکنش چیست؟

۱ وقتی همسرمان دروغ می گوید: ما به هیچ وجه نباید با تحقیر و توهین و سرزنش، شخصیت طرف مقابلمان را زیر سؤال ببریم چون اگر در ارتباط زناشویی، شخصیت یک طرف زیر سؤال برود، آن رابطه به سختی ترمیم می شود؛ ضمن اینکه رفتارهای پنهانی شخص دروغگو هم بیشتر تقویت می شود.

۲ بهترین راه های مقابله با دروغ: بهترین کار، استفاده از محرک های آزار دهنده برای طرف دروغگو است؛ یعنی می توان او را از چیز های مورد علاقه اش محروم کرد. اینگونه تقویت های منفی به شرط اینکه با صبر و حوصله همراه باشد مؤثر واقع خواهد شد.

۳ به فرد دروغگو تذکر بدهیم: اگر مشکل دروغگویی افراد بیمارگونه نباشد، حتما با تذکر طرف مقابل مبنی بر ادامه ندادن آن، برطرف خواهد شد. البته نباید مشکل دروغگویی شخص را با حالتی ناشی از سرزنش و تحقیر با او مطرح کنیم؛ چون در بسیاری از موارد نتیجه عکس می دهد و حتی مقاومت فرد را هم بالا تر می برد. در واقع نکته مهم در خانواده، شناخت حقوق زن و مرد و احترام به آن است.

۴ بیان و لحن مناسب : توجه به ۳ویژگی مهم یعنی نوع کلام، لحن گفتار و زبان بدن هنگام بیان درخواست و گفت وگو در چگونگی برقراری ارتباط بسیار مؤثر است. وقتی ما با حالتی حق به جانب همراه با اخم و خشم از حق و حقوق خود دفاع می کنیم «من توی این زندگی حق دارم. به تو هم اجازه نمی دم به کارهای من دخالت کنی. من به هر کسی بخوام کمک می کنم و...» با زمانی که با لحنی مهربان می گوییم «من چون خیلی دوست دارم کمکی به تو بکنم، نمی خوام مشکل مالی برات پیش بیاد.

اگر مشکلی هست به من هم بگو و...» خیلی متفاوت است. وقتی نمی توانیم رفتار مناسبی در مقابل همسرمان داشته باشیم، خیلی عجیب نیست که او هم نخواهد مسائل و مشکلاتش را به ما بگوید یا حتی به ما دروغ بگوید. گاهی لحن کلام ما آنقدر پرخاشگرانه و تأکیدی است که طرف مقابل فکر می کند داریم برای او تعیین تکلیف می کنیم. بنابراین توجهی هم به حرف ما نمی کند.

۵ دروغ های خود را توجیه نکنیم: اینکه ما گاهی به خاطر ناراحت نشدن طرف مقابل یا جلوگیری از به هم خوردن رابطه، همسرمان را در جریان بعضی مسائل حساسیت برانگیز قرار ندهیم، باعث نمی شود به خود اجازه دهیم دائم به همسرمان دروغ بگوییم! در واقع اگر ما انجام کاری را حق خود می دانیم، می توانیم شجاعانه از آن دفاع کنیم ولی اگر کار ناشایستی انجام داده ایم که حتی نمی توانیم مطرحش کنیم، پس اصلا چه دلیلی داشته که آن را انجام دهیم!

۶ از اعتماد همسرمان سوءاستفاده نکنیم: با توجه به اینکه اساس و پایه زندگی مشترک صداقت است، اگر افراد نتوانند صداقت داشته باشند نمی توانند به یکدیگر اعتماد کنند ؛بنابراین به گونه ای رفتار نکنید که این اعتماد از شما سلب شود. فراموش نکنیم اگر ما بتوانیم محدوده حریم شخصی یکدیگر را بشناسیم و به آن احترام بگذاریم، دلیلی برای دروغ گفتن باقی نخواهد ماند. البته وقتی یک نفر شروع به دروغگویی می کند طرف مقابل هم معمولا به این رفتار او دامن می زند.

۷ صداقت؛ ضرورت ارتباط زناشویی: به طور کلی ضرورت پایه ریزی صحیح یک ارتباط موفق، صداقت است، یعنی وقتی هر کدام از دوطرف صداقت داشته باشند، اعتماد به وجود می آید و وقتی دوطرف به هم اعتماد می کنند می توانند نسبت به یکدیگر گذشت داشته باشند. بنابراین به هیچ عنوان در هیچ دوره ای و با هیچ بهانه ای ازجمله ترس از ترک طرف مقابل، از بین رفتن آبرو یا هر توجیه دیگری مجاز به دروغگویی نیستیم چون در هر صورت دروغ، صفتی منفی و آسیب زننده است.

کارشناس: دکتر سعید آزادی عصر روانشناس بالینی و مشاور خانواده

سؤال: دختری ۲۴ساله هستم و دانشجوی مقطع کارشناسی. ۳ ماه است که با یکی از هم دانشگاهی هایم نامزد کرده ام. من خودم اهل شهر کرمان هستم و خواستگارم اهل بابلسر اما هر دویمان در کرمان دانشجوییم و بهمن همین امسال فارغ التحصیل می شویم. ۳هفته است که متوجه شده ام نامزدم در شهر خودشان دنبال کار می گردد. من دوری از خانواده برایم خیلی سخت خواهد بود. چندبار از او خواستم که در کرمان دنبال کار بگردد اما گفت نظرش تغییر نمی کند و من باید همراه او به بابلسر بروم. به نظر شما باید چه کار کنم ؟ چطور می توانم او را راضی کنم که بعد از ازدواج در کرمان زندگی کنیم؟

پاسخ: شما و نامزدتان باید با یکدیگر به توافق برسید. یک نفر از شما یک شهر و نفر دیگر شهر دیگری را برای زندگی ترجیح می دهد. توافق یعنی یک نفر باید به نفع دیگری کنار بیاید. چنین مواردی را در زندگی مشترک نمی توان ۵۰درصدی درنظر گرفت؛ یعنی اینکه ۵۰درصد خانم حق داشته باشد و ۵۰درصد آقا. شما دوست عزیز به عنوان گام اول باید نظر خانواده تان را هم در این باره بپرسید و ببینید آیا خانواده تان با مهاجرت شما به یک شهر دیگر مخالفتی ندارند.

شما طی گفت وگو با نامزدتان مطلع شده اید که ترجیح ایشان این است که در شهر خودش تشکیل خانواده بدهد. با توجه به این مسئله تلاش شما در این زمینه که بخواهید او را راضی یا وادار به زندگی در شهر خودتان بکنید نه تنها نتیجه بخش نخواهد بود بلکه می تواند زمینه ساز اختلاف بعدی شما و ایشان باشد. همچنین در فرهنگ و قانون کشور ما، تعیین محل سکونت با مرد است. بنابراین به عنوان گام دوم ببینید اگر بعد از ازدواج تان به یک شهر دیگر مهاجرت کنید آیا می توانید از لحاظ احساسی و عاطفی دوام بیاورید یا نه؟ به عبارت دیگر سبک سنگین کنید ببینید ازدواج با نامزدتان که به او علاقه مند هستید برایتان ارجح تر است یا نزدیک بودن و در کنار خانواده، اقوام و شهر و دیارتان بودن. این شما هستید که باید با خودتان روراست باشید و تن به انتخاب دهید.

حین تصمیم گیری این نکته را درنظر بگیرید که در مسئله ازدواج به خصوص در جامعه ما که موقعیت و خرده فرهنگ های خانوادگی زیادی وجود دارد توافق های قومی و فرهنگی مستلزم تطابق و سازگاری زیادی است. به خصوص برای شمایی که تصمیم می گیرید از خانواده و شهر و دیارتان فاصله بگیرید و در شهر همسرتان زندگی مشترک تان را آغاز کنید. قبل از تصمیم گیری باید توان پذیرش و سازگاری خود را با شرایط جدیدی که در انتظارتان هست بسنجید و ببینید آیا در چنین شرایطی توان تطابق پیدا کردن و سازگار شدن با تغییرات موجود را دارید یا خیر. به عنوان سخن آخر به دلیل تفاوت های فرهنگی و موقعیتی زیادی که با همدیگر دارید بهتر است قبل از ازدواج و تشکیل زندگی مشترک حتما از یک مشاور خانواده برای ایجاد تطابق فرهنگی کمک بگیرید.

درباره مقاله و جزوه ,
نظرات () تاریخ : پنجشنبه 17 ارديبهشت 1394 زمان : 16:12 بازدید : 67 نویسنده : بنیامین فضلی
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • جستجو  در اين وبلاگ
  در كل اينترنت
  آمار سایت
 • کل مطالب : [Blog_Posts]
 • کل نظرات : [Blog_Comments]
 • افراد آنلاین : [Online]
 • تعداد اعضا : [Blog_User]
 • <